Centrum Ostoya - biuro matrymonialno poznawcze

Dekalog pierwszej randki - o czym powinieneś pamiętać

Pierwsze spotkanie (randka) dwojga ludzi jest zazwyczaj bardzo miłym i ekscytującym wydarzeniem. Przecież po raz pierwszy spotykamy osobę, z którą , być może, przyjdzie nam spędzić całe życie. Nic więc dziwnego, że jesteśmy nieco zdenerwowani i zestresowani. Zdajemy sobie przecież sprawę jak bardzo ważny jest moment początku relacji i jak łatwo go "popsuć". Pamiętajmy, że pierwsze, dobre wrażenie można zrobić tylko raz. Poniżej zamieszczamy 10 podstawowych porad jak zachować się na pierwszej randce aby pojawiła się chęć na jeszcze wiele kolejnych spotkań. Prawdopodobnie dla większości z Was poniższe rady okażą się oczywiste i wynikające z dobrego wychowania. Uwierz mi jednak, że czasami pod wpływem emocji możemy się zapomnieć i strzelić niechcący jakąś gafę. A więc przypomnijmy sobie kilka dość podstawowych zasad:

1. Dzwoniąc po raz pierwszy do kobiety, mężczyzna powinien się zawsze przedstawić i poinformować ją skąd ma kontakt telefoniczny np. "Dzień dobry, nazywam się Marcin kowalski i mam twój telefon z biura Matrymonialnego Ostoya". Warto też zapytać czy kobieta może w danej chwili swobodnie rozmawiać. Dobrym rozwiązaniem jest uprzedzenie kontaktu telefonicznego sms-em z pytaniem "kiedy mogę zadzwonić?".

2. Miejsce spotkania też warto wybrać starannie. Powinna być to przytulna kawiarnia, gdzie nie ma zbyt wielu gości i hałaśliwej muzyki. Chodzi o to abyście czuli się bezpiecznie i swobodnie mogli rozmawiać. W czasie pandemii pozostaje spacer i kawa na wynos. Mamy jednak nadzieję, że niedługo to się zmieni :-)

3. Przychodzimy na umówione miejsce punktualnie. Jest to bardzo ważne ponieważ w ten sposób okazujemy szacunek drugiej osobie. Warto to sobie dobrze zaplanować i wyjść z domu nawet nieco wcześniej zostawiając sobie margines czasowy na nieprzewidziane okoliczności.

4. Jeżeli mężczyzna jest pierwszy przy stoliku na widok kobiety wstaje i wychodzi jej naprzeciw. Wyraźnie też przedstawia się jej z imienia i nazwiska a kobieta odwdzięcza się tym samym. Grzecznie jest odebrać od kobiety wierzchnie okrycie oraz odsunąć krzesło aby mogła wygodnie usiąść. Uwaga: Postawa opiekuńcza mężczyzny jest wysoko punktowana.

5. Bardzo rekomendujemy powitalny kwiatek dla kobiety. Nawet jeżeli jest skromny to na pewno zrobi dobre wrażenie i znowu zapunktujemy pozytywnie.

6. Ubiór powinien być stosowny do okazji.  Zgodnie z zasada, że "jak nas widzą tak nas piszą". Najlepszy  styl to "miejska elegancja" - czyli u mężczyzny czysta i wyprasowana koszula + ewentualnie marynarka a u pani kobiecy strój -  sukienka lub spódnica i bluzka, z ładnymi dodatkami. Wykluczone są podkoszulki, grube swetry, krótkie spodnie, sandały oraz ubrania sportowe. Włosy powinny wyglądać na świeżo umyte, ułożone i dobrze ostrzyżone. Ręce czyste a paznokcie zadbane. W trakcie spotkania ręce będą naszą wizytówką. Pamiętaj, że powinieneś dobrze wyglądać ale tez czuć się swobodnie i elegancko. Wybierz więc ubranie, które lubisz ale które podkreśli Twoje walory i zatuszuje ew. wady.

7. W kawiarni zamawiamy kawę/herbatę + ewentualnie coś słodkiego. We wszystkim stosujemy zasadę umiaru. Z tego względu ciężkie posiłki (np. dania obiadowe) na pierwsze spotkanie nie są zalecane. Absolutnie nie przychodzimy na spotkanie głodni ani zmęczeni, prosto z pracy. Zamawiając, liczymy się z kosztami i nie szalejemy. Przy regulowaniu rachunku ustalamy wyraźnie czy płaci mężczyzna czy każdy za siebie. Przyjęte jest, że rachunek zazwyczaj płaci mężczyzna a kobieta może zaoferować, że zapłaci przy następnym spotkaniu. Jeżeli jednak kobieta upiera się, że zapłaci za siebie możemy jej na to pozwolić szanując jej poczucie niezależności.

8. Podczas spotkania mówimy nie tylko o sobie ale także dajemy szansę wypowiedzi drugiej osobie. Spotkanie dwojga ludzi powinno mieć formę dialogu a nie monologu. W bardzo dobrym tonie jest zadawanie pytań wyrażających zainteresowanie drugą osobą, uważne jej słuchanie i podtrzymywanie rozmowy. Bardzo na miejscu jest wypowiedzenie kilku miłych komplementów. W tym także zachowajmy umiar ponieważ nadmiar komplementów może spowodować, że druga strona poczuje się "osaczona".

9. Na zakończenie spotkania dziękujemy sobie za poświęcony czas i jeżeli jest taka wola obu stron to wyrażamy chęć na następne spotkanie. Kolejne spotkania nie muszą odbywać się w kawiarni. Pamiętajmy, że ich celem jest lepsze, wzajemne poznanie siebie. Możemy wykazać się więc kreatywnością i wstępnie umówić się na spacer, do kina, na koncert jazzowy lub wycieczkę rowerową. Najlepiej wybierzmy taka formę, która będzie odpowiadała nam obojgu.

10. Po spotkaniu mężczyzna zawsze odprowadza kobietę do samochodu lub na przystanek. Jeżeli jest taka wola obu stron to może zaproponować odwiezienie do domu własnym samochodem. Miło jest jeżeli po powrocie wyślemy sobie sms-a z podziękowaniem za spotkanie życząc przy okazji dobrej nocy.

 

 


Powrót